Komunitní tým je služba založená na individuální a obvykle i dlouhodobé podpoře a provázení jejích uživatelů. Svojí činností se snaží udržet uživatele v jejich přirozeném prostředí. Vede uživatele k rozvíjení samostatnosti a schopnosti se rozhodovat, určovat a naplňovat své potřeby a cíle. Orientuje je na využívání běžně dostupných možností osobní realizace a trávení volného času, jakožto i na hledání přirozených zdrojů pomoci. Snaží se podporovat uživatele při upevňování kontaktu s rodinou a přáteli, ale i s širším okolím. Poskytuje pomoc při řešení krizových situací. V případě potřeby zprostředkovává další specializované ambulantní nebo pobytové služby, cíleně tyto služby propojuje a zajišťuje provázení uživatele touto sítí služeb. Zároveň s těmito službami spolupracuje na přechodu uživatelů zpět do komunity.
Služba je poskytována jak ambulantní, tak terénní formou. To jakou formu uživatel aktuálně využije, se zcela odvíjí od jeho rozhodnutí, popř. z charakteru potřebné pomoci.
Komunitní tým lze tedy chápat jako klíčovou službu v péči o lidi s vážným duševním onemocněním, vycházející z předpokladu, že základem efektivní péče je individuální podpora postavená na dobrém vztahu s uživatelem v kombinaci s koordinací a návazností jím využívaných služeb.
Cílem služby je dosáhnout stavu, kdy uživatel žije subjektivně i objektivně kvalitní život a je kompetentní převzít zodpovědnost za své chování. Dalším cílem služby je pozitivně ovlivňovat vztah veřejnosti k lidem s duševním onemocněním, prohlubovat spolupráci s institucemi, které poskytují služby těmto lidem a přispívat k eliminaci výskytu sociálně nežádoucích jevů jako je bezdomovectví, agresivita, zadluženost, sebevraždy apod.